Torunlar GYO, Torun Tower’ı kiracısı Denizbank’a satıyor

Necla DALAN

Torunlar GYO, Esentepe’deki Torun Tower’ı Denizbank’a satıyor. Bodrum katlarıyla birlikte 39 katlı olan ve kule ile yatay olmak üzere iki farklı ofis kipi bulunan Torun Tower, 2014 yılından bu yana Denizbank genel müdürlük binası olarak kullanılıyor.

Torunlar GYO’nun patronu Aziz Torun, 2011 yılında projenin 400 milyon TL’ye mal olacağını söylemişti. Kulislerde binanın Denizbank’a satış fiyatının KDV dahil 400 milyon doların üzerinde olduğu konuşuluyor.

Konuyla ilgili Torunlar GYO’dan KAP’a yapılan açıklamada Denizbank’tan satın alma teklifi geldiği, yönetim kurulunun satış görüşmelerine başlanmasına 27 Mart’ta karar verdiği vurgulandı. Açıklamada şöyle denildi:

ÜÇ HAFTADA MUTABAKAT SAĞLANDI

“17.04.2024 tarihi itibariyle, Denizbank A.Ş., satın alma teklifindeki kısıtlayıcı unsurların sona erdiğini ve gerekli izinlerin alındığı hususunu şirketimize iletmiştir. Denizbank ile şirketimiz arasında, satın alma teklifindeki ticari koşullarda mutabakat sağlanmıştır.”

DENİZBANKLILAR ‘DENİZ KULE’ DİYOR

Denizbank, Esentepe ve bölgede 4-5 binaya dağılan tüm birimlerini 2014 yılında Torun Tower’ın 28 katını kiralayarak tek binada topladı. Binanın son dört katı Torunlar’da kaldı ve boş bırakıldı. Son satın alma anlaşmasıyla tüm katların mülkiyeti Denizbank’a geçecek.

Şu anda 5 bine yakın Denizbank personeli binada görev yapıyor. Bina, Gayrettepe metrosuna direkt bağlantı ve köprülere kolay ulaşım avantajına sahip. Denizbank kanadında binaya Deniz Kule deniyor.

TORUNLAR 8,3 MİLYAR TL YATIRIM PLANLIYOR

Bu arada Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, geçen ay yaptığı açıklamada 2023 yılını 82.7 milyar TL portföy büyüklüğü ile kapatan Torunlar GYO’nun 3 yıl içinde 8.3 milyar TL yatırım yaparak portföyünde yer alan tüm projeleri tamamlamayı hedeflediğini söyledi.

Torun, “Borcumuzu sıfırladığımız bir yılı geride bıraktık. 2026 yılı sonuna kadar portföyümüzdeki projeleri tamamlayarak 51.9 milyar TL’ye ulaşacak güçlü bir satış büyümesi ve 18.1 milyar TL kira geliri elde etmeyi planlıyoruz” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir