Hilvan’da oy pusulalarını yakanlar tutuklandı: AK Partili adayın akrabaları da var

Urfa’nın Hilvan ilçesinde 31 Mart seçimlerinde oy pusulalarını yakan 7 şüpheli tutuklandı. 2 Nisan’da gözaltına alınan AK Parti’nin mevcut başkanı ve adayı Aslan Ali Bayık’ın akrabalarının da aralarında olduğu 13 şüpheli, dün gece adliyeye sevk edildi. 7 kişi tutuklanırken, 6 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

‘MA’nın haberine göre tutuklananlar arasından AK Partili Bayık’ın yeğeni ve birinci sıra Belediye Meclis üyesi adayı Sabri İzol ile yeğenleri Necip Bayık, Bedir Bayık ve Mahmut Bayık da bulunuyor. Tutuklanan isimlerin Siverek 2 Nolu Kapalı Cezaevi’ne gönderildiği öğrenildi.

Dosyada gizlilik kararı olduğu belirtildi.

SEÇİMLERİN YENİLENMESİNE KARAR VERİLMİŞTİ

31 Mart akşamı Gençlik Merkezi’nde bulunan 1119 ve 1120 Nolu sandıklara ait oy pusulaları, AK Parti adayı Ali Aslan Bayık’ın yeğeni Mustafa Bayık’ın da aralarında olduğu 50 kişilik bir grup tarafından yakılmıştı. Olaya dair kamera kayıtları da ortaya çıkmıştı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) 521 oy farkıyla kazanması sonrası AK Partililerden sonuca itiraz gelmişti. İlçe Seçim Kurulu, söz konusu pusula yakma görüntülerini gerekçe göstererek, seçimlerin yenilenmesine karar vermişti. DEM Parti’nin İl Seçim Kurulu’na yaptığı itiraz ise reddedilmişti.

DEM Parti, bunun üzerine Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu. YSK, dün itirazı ret ederek, 2 Haziran’da seçimlerin yenilenmesi yönünde karar verdi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir